Kurşun Kaplama

Kurşun bir metaldir. Atom ağırlığı 207,2 dir. Pb sembolü ile gösterilir. Hafiftir. Gri renktedir ve metalik bir parlaklığa sahiptir. Elektriksel olarak yeterince iletken değildir. Sıcak veya soğuk ısı ortamlarından kolay kolay etkilenmez. Yumuşak bir metaldir ve işlenebilir özelliktedir. Bu özelliğinden dolayı her alanda tercih edilen bir metaldir.

 

Kurşun Kaplama Nedir?

Kurşunun aşınmaz ve paslanmaz bir yapısı olduğundan diğer metalleri koruması açısından çok önemli bir yapıdadır. Asitten veya diğer etkilerden aşınabilir durumdaki metallerin üzerine, koruyucu bir tabaka sağladığı için, kaplama malzemesi olarak kullanılır.

 

 Cami kurşun kaplama nasıl yapılır.

Cami kurşun kaplama büyük bir titizlik ve özveri gerektirir.Öncelikle kurşun kaplama yapılacak yüzey prüzlerden arındırılır . Şap atılarak zemim düzeltilir.Kurşun kaplama altına horasan harcı veya elenmiş toprakla saman karışımı çamur serilir, bundaki amaç kurşunun yaz sıcaklığıyla genleşip açıldığı zaman ve kış sogugundan toparlanmasıyla kurşunun zarar görmemesi ve delinmemesi hedeflenmektedir.Ayrıca bu malzemelerin ısı yalıtımasa faydası varsır.Cami kubbesi veya  cami çatı kurşun kaplamada ölçüler alınınarak levhalar tevrübeli ustalar tarafından kesilerek önce köstek dedigimiz bağlantı montajı yapılır ve ölçüler halindeki kurşunlar montaj edilir. 

 Cami kubbe kurşun kaplama

Cami kubbesinde kurşın kaplama camilerimizin uzun yıllar ilk günki güzelliğini devam ettirmesi açısından önemildir .Kubbe kurşun kaplama yapılırken  ,kenet sistemi, baskı yerleri ve kurşun yivlerinin kıvrımlarına özellikle dikkat edilmesi gereken ustalık inceliklerindendir.

Kurşun Kaplama Nerelerde Kullanılır, Yararları Nelerdir?

Cami çatı kaplamalarında kullanılır.

Cami kubbe kaplamasında  kulanılır.

Şadırvan üstü kaplamasında kullanılır .

Minare külahı ve tarihi ereslerinm restorasyonlarında kullanılır.

Elektronik malzemelerin lehimlemesinde kullanılır.
Kurşunun kullanıldığı başka bir alan da lehim özelliğidir. Elektronik malzemelerin lehimlemesinde özellikle kurşun kullanılmaktadır.
Mühendislik uygulamalarında koruma amaçlı kullanılır.
Kurşun kaplama en sık rulman gibi mühendislik uygulamalarında koruma amaçlı olarak kullanılmaktadır.
Sağlık sektöründe radyasyonun zararlı etkilerinden korunmak amaçlı kullanılır.
Kurşun kaplama sağlık sektöründe de vazgeçilmez bir malzeme olarak kullanımını sürdürmektedir. Sağlık sektöründe kullanılan birçok görüntüleme cihazı (Röntgen, Tomografi vb.), çevrelerine radyasyon ışınımı olan X ışınını (X-Ray) yaymaktadırlar.

 

Bilindiği üzere radyasyon da süreklilik arz ettiğinde insan sağlığına son derece zararlı bir maddedir. Bu alanda çalışan sağlık çalışanları bu ışınlara sürekli maruz kalmamak için, işlem sırasında özle bir bölümde bulunarak ayrıca üstlerine de kurşun kaplama malzemesinin kullanıldığı özel yelekler giymektedirler. Çünkü kurşun, radyasyonun içinden geçemediği bir maddedir. Bu özelliği nedeniyle sağlık çalışanları film çekimi esnasında, kurşun kaplama ile üretilmiş olan özel yelekler giyerek ve kurşun kaplama ile giydirilmiş özel levhaların sağladığı panellerin arkasında durarak, radyasyonun zararlı etkilerinden korunmuş olurlar.

Eski eserlerin, cami kubbeleri ve minarelerin, şadırvanların çatı malzemesi olarak kullanılır.

Osmanlı’dan bugüne kadar bir çok ibadet merkezinde çatı malzemesi olarak kurşun kaplama levhalar kullanılmıştır. Bunun sebebi ise kurşun metalinin yumuşak olması nedeniyle hava koşullarında oluşabilecek soğuk ve sıcağa karşı en az etkilenen metal olmasıdır. Alüminyum ve çinko gibi materyallerden yapılan çatı kaplamaları daha sert metal özelliği taşımalarından dolayı ısı değişimlerinde genleşmeye maruz kaldıklarından, ek yerlerinden kopma, kırılma ve çatlama suretiyle su sızdırmaya başlayarak yeniden onarım ve tadilata sebebiyet vererek maliyeti artırmaktadır. Asit akülerindeki levhaların asitten aşınmasını önlemek amacıyla kurşun kaplama levhalar kullanılır. İşte firmamız, bu tip ihtiyaçları giderebilecek kurşun kaplama malzemesini, en kaliteli şekilde üretip yüksek kalitede işçilik, en uygun maliyetlerle sizlere hizmet vermeye her an hazır durumdadır.

 

Kurşun Kaplama ile Yaptığımız İşler:

  • Cami minare ve kubbeleri, şadırvan ve eski eserlerin çatı kaplaması
  • Kurşun levha üretimi
  • Hastanelerde Radyoloji/röntgen servislerinde X-Ray (radyasyon) yalıtımı sağlayan bölmeler
  • Lehim imalatında kurşun alaşım malzemesi üretimi
  • Müzik, ses stüdyolarında ses yalıtım malzemesi üretimi
  • Kurşun cam ile pencere uygulamaları
  • Tüm lokal alan/ oda kurşun kaplaması
  • Kurşun kapı uygulamaları

 

Firmamız TAEK (Türk Atom Enerjisi Kurumu) standartlarında kurşun kaplama kullanım alanında hizmet verebilecek teknik donanım, bilgi ve tecrübeye sahiptir. İşimizde iddialı ve yaptığımız işlerin arkasında olup takipçisiyiz. Firmamız %100 müşteri memnuniyeti kazanmış durumdadır. Hizmet bizden tercih sizlerden.. Bir telefon kadar yakınınızdayız.